Mobilna Wulkanizacja Szczecin

24h/7

Jak czytać oznaczenia na oponach?

22maj, 2018
0
Jak czytać oznaczenia na oponach? - Mobilna Wulkanizacja Szczecin - Opony Szczecin

Jak czytać oznaczenia na oponach?

5/5 - (27 votes)

Wymiana opon niesie za sobą pytania dotyczące rodzaju, rozmiaru czy poziomu zużycia ogumienia. Nie tylko dobry mechanik potrafi na nie odpowiedzieć. Wszystkie informacje zawierają oznaczenia na oponach – jak je czytać?

Opony to po silniku najważniejszy element auta. To jedyna część samochodu, która ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Dobrze dobrane opony zapewniają odpowiednią przyczepność i podnoszą komfort jazdy. Nie wolno bagatelizować ich znaczenia, stąd tak ważna jest sezonowa wymiana opon i prawidłowy dobór opon. Zapewnia je właściwe odczytanie oznaczeń. Wystarczy spojrzeć na boczną ścianę opony, by wszystkiego się dowiedzieć.

 

Jak rozpoznać rozmiar opony?

Rozmiar opony jest umieszczony na jej boku. Kolejność znaków zawsze jest taka sama, przykład: 185/75R14 Liczba 185, to szerokość przekroju opony wyrażona w milimetrach. Mierzy się ją pomiędzy bokami opony. Niestandardowe opony typu slick oraz semi-slick mierzy się na powierzchni styku opony z nawierzchnią, wartość jest podawana najczęściej w centymetrach. Kolejna liczba, w tym przypadku 75, to profil opony. Wyraża ją procentowy stosunek wysokości boku opony do jej szerokości. Litera R w rozmiarze opony, to znak mówiący o budowie opony. W tym przypadku to opona radialna. Liczba za literą – 14, to średnica felgi wyrażona w calach. Ważne, aby pamiętać, że musi ona odpowiadać średnicy felgi, na której ma być montowana opona.

 

Gdzie jest data produkcji na oponie?

Wiek opony to 4 cyfry na owalu bocznej części ogumienia. Zgodnie z polskim prawem, zakupione opony nie powinny być starsze niż 36 miesięcy. Można to sprawdzić odczytując dwie pierwsze cyfry, które oznaczają tydzień i dwie kolejne oznaczające rok produkcji opony.  Np. 1217 należy odczytać jako 12 tydzień 2017 roku.

 

Opony letnie czy opony zimowe?

Wymiana opon zimowych na letnie jest tak samo ważna, jak wymiana opon letnich na zimowe. Zastanawiając się czy na pewno używa się tych właściwych, wystarczy poszukać symbolu śnieżki zamkniętej w trójkącie. Opona z takim oznaczeniem jest przystosowana do jazdy w warunkach zimowych. Bez niego, w warunkach letnich.

 

Indeksy opony co oznaczają?

Indeksy opony znajdują się tuż przy jej rozmiarze. Ich zadaniem jest określenie maksymalnego obciążenia, jakie może przenieść opona, podczas poruszania się z największą dopuszczalną prędkością. Liczba oznacza indeks nośności. W danym rozmiarze mogą występować maksymalnie 3 indeksy ładowności. Litera to indeks prędkości, informuje o maksymalnej prędkości z jaką można na nich jeździć.

 

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU Z MOBILNA WULKANIZACJĄ SZCZECIN

Comments are closed.

Copyright © 2018 | mobilnawulkanizacja.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: Agencja ORAIZ