Mobilna Wulkanizacja Szczecin

24h/7

Samochód jesienią. Jak przygotować auto do bezpiecznej jazdy?

Mobilna Wulkanizacja Szczecin | Wymiana i naprawa opon u klienta > Mobilna Wulkanizacja Szczecin > Samochód jesienią. Jak przygotować auto do bezpiecznej jazdy?
05lis, 2018
0
Samochód jesienią - Wulkanizacja Szczecin, wymiana opon Szczecin

Samochód jesienią. Jak przygotować auto do bezpiecznej jazdy?

5/5 - (47 votes)

Wilgoć, zaparowane szyby, śliskie drogi, krótszy dzień, ograniczona widoczność – jesienią kierowcy muszą mierzyć się z wieloma przeciwnościami. Na szczęście istnieją sposoby na przygotowanie auta do bezpiecznej jazdy.

 

Bezpieczeństwo na drodze to podstawa każdej, nawet najkrótszej podróży samochodem. Projektanci aut prześcigają się w pomysłach na udoskonalenie systemów kontroli trakcji, poduszek powietrznych czy czujników jazdy. Jednak nawet posiadanie najnowocześniejszych zabezpieczeń nie nobilituje do ignorowania podstawowych czynności, które należy wykonać przed wyruszeniem w trasę jesienią. Warto pamiętać, że nie tylko zima potrafi zaskoczyć kierowców.

 

Po pierwsze, opony

Spokojnie, początek jesieni to jeszcze nie czas na wymianę opon, ten przyjdzie gdy temperatura spadnie na stałe do 7 stopni. To czas kiedy warto poddać stan ogumienia kontroli, szczególnie jeśli planujemy je wykorzystać w przyszłym sezonie. Wilgotna i śliska nawierzchnia to znaki rozpoznawcze pierwszych chłodnych miesięcy w roku. Droga hamowania samochodu staje się dłuższa, a czujność kierowcy musi wspiąć się na wyższy poziom. Należy zacząć od sprawdzenia ciśnienia w oponach. Następny w kolejce jest bieżnik – minimalna wysokość bieżnika w letnich oponach może wynosić 3 mm. Jeśli wymiary docierają do granicznych wartości, konieczna będzie wymiana. Istotny jest też wiek opon, jeśli mają więcej, niż 10 lat, zdecydowanie trzeba się z nimi pożegnać.

 

Po drugie, światła

Często o nich zapominamy, a to przecież one są podstawą dobrej komunikacji między kierowcami na drodze.  Punktem wyjścia powinna być comiesięczna kontrola jakości światła. Nie potrzeba do tego angażować mechanika, wystarczy sąsiad, znajomy czy pasażer, który spojrzy, czy żarówki wciąż działają, a jeśli tak to czy z należytą intensywnością. W przypadku gdy światło blednie, jest nierówne, czy po prostu go nie ma konieczne jest wymienienie zepsutych lampek. Nie wolno też ignorować sytuacji gdy reflektory są ustawione za wysoko. Oślepienie kierowcy jadącego z naprzeciwka może skończyć się wypadkiem.

 

Po trzecie, szyby i klimatyzacja

Im większa wilgotność i chlapa  na zewnątrz, tym gorsza widoczność. Nie tylko deszcz jest w stanie przesłonić przednią szybę, ale też “mgła” wyrzucana spod kół samochodów jadących w tym samym kierunku. Do tego dochodzą liście, błoto, piach i kurz. Pomocno będzie regularne czyszczenie, ewentualnie wizyta w myjni. Opóźni to zużywanie się piór wycieraczek i pozwoli zaoszczędzić na ich wymianie, ale przede wszystkim zapewni większe bezpieczeństwo. Kiedy wycieraczki zaczynają pozostawiać smugi to sygnał, że zaczynają niszczeć. W kontekście szyb istotna  jest też klimatyzacja. Pozwala na natychmiastowe osuszenie wnętrza samochodu. Do tego to właśnie odpowiedni nawiew uchroni przed parowaniem.

 

Są to podstawowe elementy, o które należy zadbać jesienią. Jeśli czujemy, że czas by na auto rzucił okiem profesjonalista, zamiast fatygować się do warsztatu, można zamówić warsztat we wskazane miejsce. Taką usługę oferuje Bremo Mobilna Wulkanizacja Szczecin 24h.

Comments are closed.

Copyright © 2018 | mobilnawulkanizacja.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: Agencja ORAIZ